Адвокати Василь і Вікторія Кришталь

Оскарження виконавчого напису нотаріуса

 

оскарження виконавчого напису нотаріусаВікторія Кришталь

Адвокат

Оскарження виконавчого напису нотаріуса можливо – основні моменти та судова практика розкривається в даній статті.

Нерідко виникають ситуації, коли людина дізнається про стягнення заборгованості, арешт рахунків та майна – при цьому не було судового рішення. В таких випадках, часто відкриття виконавчого провадження про стягнення заборгованості здійснюється на підставі виконавчого напису нотаріуса. 

Найчастіше про виконавчий напис стає відомо після отримання повідомлення від банку про арешт рахунків або отримання за місцем роботи постанови про звернення стягнення на заробітну плату.

Виконавчий напис – це розпорядження нотаріуса, за яким кредитор може стягувати заборгованість або витребувати майно за певним договором. За вчиненням виконавчого напису звертаються банки або фінансові компанії для стягнення заборгованості по не забезпечених кредитах. Рідше – по забезпечених.

На підставі виконавчого напису нотаріуса державний або приватний виконавець розпочинає виконавче провадження, арештовує усі рахунки особи і повністю паралізує життєдіяльність людини, оскільки арешт рахунків унеможливлює отримання заробітної плати, оплати оренди, покупки продуктів харчування та інше.

В більшості випадків, стягнення відповідної заборгованості є необґрунтованим та незаконним, адже часто нотаріуси, за зверненнями кредиторів (стягувачів) вчиняють виконавчі написи, які не відповідають вимогам чинного законодавства України.

Як скасувати/оскаржити виконавчий напис нотаріуса?

Оскарження виконавчого напису нотаріуса можливо лише в судовому порядку. Зокрема, суд може визнати виконавчий напис таким, що не підлягає виконанню.

Для звернення до суду необхідно мати сам документ – оспорюваний напис.

Отримати виконавчий напис нотаріуса можна шляхом звернення до органу державної виконавчої служби чи до приватного виконавця (в залежності від того, ким відкрите виконавче провадження). Або ми, як адвокати, можемо звернутись із адвокатським запитом, і виконавець швидше наддасть відповідь.

Паралельно можливо звернутися до приватного нотаріуса, який вчинив виконавчий напис для отримання у нього копії даного документа. Проте, із практики, нотаріуси можуть відмовити у видачі копії напису. Даний варіант отримання копії виконавчого напису можна розглядати як другорядний.

Підстави для оскарження виконавчого напису.

Не достатньо подати позовну заяву до суду, необхідно довести, що виконавчий напис є незаконним та є підстави для його скасування.

Основними підставами для звернення до суду та визнати виконавчий напис нотаріуса таким, що не підлягає виконанню є:

  • Стягнення боргу за документом, на якому не дозволено вчиняти виконавчі написи;
  • Нотаріус не переконався у безспірності заборгованості;
  • Не перевірено нотаріусом належним чином   обґрунтованість суми заборгованості;
  • Відсотки за користування кредитом нараховані з порушенням законодавства;
  • Напис вчинено про стягнення заборгованості поза межами строків позовної давності;
  • Кредитор не інформував боржника про наявність заборгованості до того, як було вчинено виконавчий напис нотаріуса;
  • Вчинено виконавчий напис нотаріуса не на підставі оригіналу нотаріально посвідченого договору.

Існують звичайно і інші підстави, які можуть бути порушені при винесені конкретного виконавчого напису нотаріуса, в даній статті вказані лише основні.

В який строк та до якого суду можна звернутися з метою оскарження виконавчого напису нотаріуса?

Позовна заява про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню подається протягом 3 років з моменту його вчинення. Проте, затягувати з оскарженням не радимо, адже протягом Ваших роздумів – заборгованість буде стягуватися.

Звертатись з позовом можливо до суду за місцем виконання напису (місцем знаходження державної виконавчої служби або приватного виконавця) або за місцем знаходження відповідача (кредитора, на користь якого виданий виконавчий напис).

Радимо подавати позов саме за місцем реєстрації кредитора – відповідача, бо часто суди за місцем знаходження виконавця безпідставно не бажають відкривати провадження, і перенаправляють матеріали справи за місцем реєстрації кредитора –відповідача, у зв’язку з чим втрачається час.

Що робити у разі арештованих рахунків та утримання із заробітної плати доки розглядається справа в суді щодо оскарження виконавчого напису нотаріуса?

Разом із зверненням до суду, потрібно подавати заяву про забезпечення позову, тобто призупинити виконавчі дії до моменту закінчення розгляду справи в суді.

Це дуже важливий момент, тому що поки буде розглядатися справа в суді – заборгованість буде стягуватися або Ваше майно встигнуть реалізувати і повернути буде важко. У випадку задоволення заяви – це захистить Вас від стягнення коштів під час розгляду справи у суді.

Як повернути стягнуті кошти за оскаржуваним виконавчим написом?

Якщо на момент звернення до суду та зупинення виконавчих дій уже частково були стягнуті/утримані кошти на підставі оскаржуваного виконавчого напису нотаріуса – можна звернутися до суду із додатковою вимогою про повернення таких коштів, оскільки набуті без достатньої правової підстави.

Розмір судового збору за оскарження виконавчого напису нотаріуса.

При подачі позовної заяви про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню сплачується судовий збір у таких розмірах:

  • за вимогу фізичної особи про оскарження виконавчого напису – збір становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу;
  • за подання заяви про забезпечення позову фізичною особою (призупинення примусового стягнення коштів на час розгляду справи в суді) (якщо така заява подається)– 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу;
  • вимога про повернення стягнутих коштів за виконавчим написом (якщо була утримана певна сума та бажаєте її повернути) – 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.

Окремо звертаємо увагу, у разі задоволення судом позовної заяви про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, сплачений судовий збір стягується із відповідача (кредитора), а тому сплачені кошти будуть повернуті.

Судова практика щодо оскарження виконавчого напису нотаріуса:

Наявність судового спору між кредитором та боржником не спростовує висновків про безспірність заборгованості цього боржника та жодним чином не свідчить про неправомірність вчинення виконавчого написуПостанова Великої Палати Верховного Суду, 15.01.2020, № 305/2082/14-ц.

 Фактично при оскарженні виконавчого напису боржник повинен підтвердити, що напис було вчинено щодо сум, які кредитор не мали права стягувати (наприклад, якщо кредитор втратив право нараховувати проценти за кредитом, але зазначив їх, як заборгованість і нотаріусом вписано у напис). Тобто, потрібно спростувати розрахунок і лише за такої умови будуть підстави скасувати виконавчий напис. Або ж у написі стягується, наприклад, пеня, то така заборгованість не є безспірною, адже, вона може бути зменшена судом.

Вирішуючи спір про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, суд не повинен обмежуватися лише перевіркою додержання нотаріусом формальних процедур і факту подання стягувачем документів на підтвердження безспірної заборгованості боржника згідно з Переліком документів. Для правильного застосування положень статей 87, 88 Закону України «Про нотаріат» у такому спорі суд повинен перевірити доводи сторін у повному обсязі й установити та зазначити в рішенні, чи справді на момент вчинення нотаріусом виконавчого напису боржник мав безспірну заборгованість перед стягувачем, тобто чи існувала заборгованість узагалі, чи була заборгованість саме такого розміру, як зазначено у виконавчому написі, та чи не було невирішених по суті спорів щодо заборгованості або її розміру на час вчинення нотаріусом виконавчого напису.

Такий висновок викладений у Постанові Великої Палати Верховного Суду, 27.03.2019, № 137/1666/16-ц.

Боржник може оскаржити вчинений нотаріусом виконавчий напис як з підстав порушення нотаріусом процедури, так і з підстав неправомірності вимог стягувача (повністю чи у частині розміру заборгованості або спливу строків давності за вимогами в повному обсязі чи їх частині), з якими той звернувся до нотаріуса. Тому суд при вирішенні спору про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, не повинен обмежуватися лише перевіркою додержання нотаріусом формальних процедур і факту подання стягувачем документів на підтвердження безспірної заборгованості боржника.

Постанова Касаційного цивільного суду Верховного Суду, 06.05.2020, № 320/7932/16-ц.

У Постанові КМУ № 662 від 26.11.2014 року «Про внесення змін до переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів» було розширено перелік документів на підставі яких нотаріуси отримали можливість вчиняти виконавчі написи. До них додали і кредитні договори без нотаріального засвідчення. Рішенням Київського апеляційного адміністративного суду від 22.02.2017 року у справі № 826/20084/14 скасовано Постанову в частині внесення вищевказаних змін. Таким чином, кредитори не мають права вчиняти виконавчі написи на своїх кредитних договорах.

Ухилення від надіслання боржнику повідомлення про порушення запеченого обтяженням зобов’язання, реєстрації в Реєстрі відомостей про звернення стягнення на предмет забезпечувального обтяження, а також недотримання 30-денного строку з моменту реєстрації в Реєстрі відомостей про звернення стягнення на предмет забезпечувального обтяження вважаються порушеннями, які унеможливлюють вчинення нотаріусом виконавчого напису про звернення стягнення на предмет застави – Постанова Великої палати Верховного Суду, 16.05.2018, № 320/8269/15-ц.

Нарахування процентів поза межами строку кредитного договору свідчить про наявність підстав для визнання оспорюваного виконавчого напису нотаріуса про задоволення вимоги кредитора таким, що не підлягає виконанню, оскільки подану нотаріусу заборгованість перед кредитором не можна вважати безспірною – Постанова Касаційного цивільного суду Верховного Суду, 08.02.2021, 643/1344/20.

Отже, якщо Ви дізналися про те, що відносно Вас було вчинено виконавчий напис нотаріуса – ми готові допомогти в судовому оскаржені даного документа в законному порядку.

Не затягуйте з вирішенням проблеми – звертайтесь за тел.: 098-564-77-21