Адвокати Василь і Вікторія Кришталь

Оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки)

Блог

Оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки)

оскарження вимоги про сплату боргу

Вікторія Кришталь

Адвокат

В даній статті розкривається порядок оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) по ЄСВ

На адресу фізичних осіб-підприємців (ФОП), що не здійснюють підприємницької діяльності, надходять так звані «листи щастя» від органів Державної податкової служби (ДПС) з вимогою погашення заборгованості щодо сплати єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (вимоги про сплату боргу (недаїмки) по ЄСВ), а в деяких випадках з нарахуванням відповідних штрафів і пені. Оскарження вимоги про сплату боргу (недаїмки) по ЄСВ ФОП є можливим.
Починаючи з 01.01.2017 ФОП на загальній системі оподаткування, які не отримували дохід (прибуток) в звітному році або в окремому місяці року, були зобов’язані сплачувати єдиний внесок не менше мінімального страхового внеску за місяць. У 2017 році це 704 грн. в місяць, в 2018 році – не менше 819,06 грн. у місяць.
При цьому, ФОП звільнявся від сплати єдиного внеску у 2017 році – якщо ФОП був пенсіонером за віком або особою з інвалідністю та отримував відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Починаючи з 2018 ФОП звільнений від сплати ЄСВ – якщо він отримує пенсію за віком або є особою з інвалідністю або досяг віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримує відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
Згідно вимог чинного законодавства єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Розстрочення та відстрочення заборгованості зі сплати ЄСВ не передбачено. Заборгованість не підлягає списанню. До того ж, відсутність доходу і не здійснення діяльності не звільняє ФОП від обов’язку сплати ЄСВ, а термін давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені по єдиному внеску не застосовується.
За несплату або несвоєчасну сплату ЄСВ Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.10.2010 р. № 2464-VI передбачено накладення штрафу у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум та на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

З урахуванням зазначеного, в органів ДПС, як правило, формально є правові підстави для нарахування ФОП заборгованості по сплаті ЄСВ та відповідних штрафних санкцій, однак на практиці податкові органи припускаються порушень та помилок при оформленні та пред’явленні відповідної вимоги до ФОП, що при оскарженні – призводить до скасування вимоги.

Податкове законодавство України, в розглядуваному випадку, передбачає два шляхи оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) ЄСВ ФОП – адміністративний та судовий.
Що стосується адміністративного оскарження, то воно являє собою процедуру подачі скарги на вимогу про сплату боргу податкового органу до органу ДПС вищого рівня. Термін на подачу скарги починає відраховуватися з наступного дня за днем, коли ФОП отримав відповідну вимогу і не повинен перевищувати 10 календарних днів. При цьому, при подачі скарги необхідно одночасно повідомляти орган ДПС, вимога якого оскаржується, інакше скарга буде повернута без розгляду.
Судовий – реалізується через подання до суду відповідної позовної заяви. При цьому, слід зауважити, що при оскарженні боргу по ЄСВ зупиняється нарахування штрафних санкцій, а також зупиняються терміни сплати самої недоїмки до винесення судом рішення у справі.

Так, при захисті прав та інтересів наших Клієнтів суди відмовляють податковим органам в задоволенні їх вимог до ФОП щодо сплати боргу ЄСВ в зв’язку з відсутністю у вимогах інформації про підстави та період виникнення боргу, дані з інформаційної системи органу ДПС не відповідали дійсності, порушено ряд процедурних вимог, дотримання яких є обов’язковим при формуванні вимоги по сплаті боргу (недоїмки) по ЄСВ, тощо.

У випадку, якщо Ви отримали вимогу податкової про сплату боргу (недоїмки) по ЄСВ і хочете знати, що робити щоб її оскаржити, телефонуйте: (098) 564 77 21   і ми допоможемо у вирішенні цієї проблеми!

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn